راهنمای احداث نیروگاه خورشیدی

شرکت فنی و مهندسی الماسواره دانش به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیمانکاری نیروگاه‌های خورشیدی (Solar Power Plant)، با همکاری  سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و شرکت توزیع برق، مفتخر است تا با ارزان‌ترین و در سریع‌ترین زمان ممکنه جهت کلیه امور مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا و سرمایه‌گذاری(EPCF) در پروژه‌های احداث و بهره‌برداری نیروگاه‌های خورشیدی، به کارفرمایان محترم خدمات خود را ارائه دهد.

SOLAR POWER PLANT

SOLAR POWER PLANT

در پیوست ۱ برآورد مختصری برای اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه خورشیدی در مشاعات، پشت‌بام منازل و کارگاه‌های صنعتی خود دارند، ارائه شده است. از مزایای این طرح می‌توان بهره‌مندی از درآمد حاصل از فروش برق و استفاده مفید از فضا و کمک به حفظ محیط‌زیست اشاره کرد.

شرکت فنی و مهندسی الماسواره دانش جهت احداث نیروگاه خورشیدی، اقدامات زیر را برای سرمایه‌گذار محترم جهت اخذ مجوزهای لازم انجام می‌دهد که در پیوست ۲ روند اجرایی مربوط به اخذ مجوز ارائه گردیده است:

  • بررسی مناطق مختلف کشور با توجه به اطلس خورشیدی جهت تعیین مکان‌های منتخب اجرای نیروگاه خورشیدی
  • محاسبه و تخمین میزان انرژی الکتریکی تولیدی نیروگاه برای شرایط آب و هوایی هر یک از محل‌های منتخب
  • بررسی اجمالی دیگر عوامل تأثیرگذار در تعیین محل نهایی نیروگاه خورشیدی شامل مسائل زیست‌محیطی و شرایط شبکه توزیع و انتقال برق در منطقه شامل شبکه‌های موجود و شبکه‌های در دست احداث، شرکت توزیع برق مرتبط با نیروگاه، شرایط اجتماعی، بررسی تأثیر انتخاب محل بر پتانسیل‌های توسعه مشتریان نیروگاه و پتانسیل توسعه نیروگاه در آینده
  • تهیه Basic Design نیروگاه خورشیدی شامل تعیین تمام ویژگی‌ها و مشخصات فنی اجزای اصلی نیروگاه، طراحی اولیه نحوه الکتریکال تجهیزات، سازه مکانیکال و تخمین حجم عملیات سیویل و دیگر موارد مرتبط جهت تکمیل LOM و تعیین زمان‌بندی اولیه پروژه
  • تهیه LOM بر اساس Basic Design به تفکیک هر نیروگاه
  • محاسبه توجیه اقتصادی با توجه به نتایج مراحل فوق

در راستای مصوبه تعرفه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک شماره ۱۰۰/۳۰/۱۴۲۷۳/۹۵ مورخ ۱۹/۲/۱۳۹۵ وزیر محترم نیرو (ردیف مولدهای مختص مشترکین برق تا سقف ظرفیت انشعاب)، شهروندان محترمی که تمایل به سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه خورشیدی در مشاعات و پشت‌بام منازل خود را دارند، می‌توانند با هماهنگی سایر مالکین ساختمان اقدام به سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه نمایند. درآمد حاصل از فروش برق این نیروگاه‌ها معمولاً هزینه‌های جاری شارژ ساختمان را پوشش می‌دهد.

از مزایای این طرح می‌توان به تأمین برق موردنیاز کشور از روشی که دوستدار محیط‌زیست است و همچنین کاهش هزینه سرمایه‌گذاری اولیه برای مشترکین، استفاده از فضای مشاعات ساختمان به‌صورت مفید و بهره‌مندی از درآمد حاصل جهت تأمین هزینه‌های ساختمان اشاره نمود.

ضمناً سازندگان و انبوه‌سازان فعال در حوزه صنعت ساختمان نیز می‌توانند با احداث نیروگاه خورشیدی بر فراز بام ساختمان از مزایای این طرح بهره‌مند گردند.

در پیوست ۳ نمونه‌ای از قرارداد خرید برق تضمینی و پیوست ۴ قیمت مصوب خرید برق تضمینی به حضورتان عرضه می‌گردد.

 

پیوست ۱ طرح توجیهی خلاصه نیروگاه خورشیدی

پیوست ۲ روند اجرایی جهت اخذ مجوز نیروگاه خورشیدی زیر ۱۰۰ کیلووات

پیوست ۳ – نمونه قرارداد خرید تضمینی برق مشترکین

پیوست ۴ تعرفه_خرید_تضمینی_برق_از_نیروگاههای خورشیدی

شرکت توسعه مهندسی الماسواره دانش

  تلفکس: 02143852363  
اطلاعات تماس
نشانی: آدرس: تهران - میدان توحید - خیابان ستارخان -کوچه شهید داریوش صیامی - پلاک 2 طبقه 1 واحد شمالی کدپستی: 1441685476 تلفن: 02166908426 و 02166908427 ایمیل: support@tamadco.com